Otužovanie

Čo je znamená otužovanie?

Vedecky by sa dalo definovať, ako schopnosť živého organizmu efektívne sa prispôsobovať nepriaznivým zmenám teploty a prostredia. V prípade človeka, to možno nazvať súbor aktivít, ktorými je vhodné vystavovať svoje telo účinkom chladnej vody či vzduchu, so zámerom zlepšiť obranyschopnosť organizmu a jeho kondíciu.

Že tomu nie celkom rozumiete?

Tak ešte raz a jednoduchšie...

Naši predkovia trávili veľa času fyzickou aktivitou pod holým nebom, chodili ľahko oblečení a spávali v nevykúrených priestoroch  No my, v súčasnej hypermodernej dobe, sme v svojich pretechnizovaných domovoch svoje telá obklopili luxusom vykurovaných (či skôr prekurovaných) miestností, utesnených okien a vrstvami teplého oblečenia.  A naše telesné schránky zoslabli, ochabli v tom zmysle, že stratili schopnosť odolávať vplyvom počasia a teplôt bez technických pomôcok.

A otužovanie je spôsob, ako svoje telo ale i dušu urobiť odolnejším.  Vrátiť mu schopnosti, ktoré sú v ňom stále skryté. Naučiť ho opäť bojovať s nepriazňou počasia, vyrovnať sa s nízkymi teplotami a stať sa tak silnejším.

Vystavujte svoje telo uváženým, pravidelným a overeným spôsobom chladu a vode. Nájdite si informácie, ako to robiť, pýtajte sa skúsených otužilcov, pridajte sa ku skupine takýchto nadšencov vo vašom okolí.

Otužujte a vráti sa vám schopnosť lepšie odolávať chorobám a stresu.  Posilníte nielen svoju imunitu ale aj telo a dušu.